جشن فرشتگان رحمت

صوفیا کاسترو

به مناسبت ولادت با سعادت حضرت زینب کبری(س) و روز پرستار، به همت گروه فرهنگی تبلیغی انوارالهدایة با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه و جمعیت هلال احمر استان مرکزی؛ «جشن فرشتگان رحمت» با حضور سیدمهدی مقدسی نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی، سیدمحمد جمالیان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان و جمعی از مسئولان و پرستاران نمونه، شامگاه جمعه ۲۱ دی‌ماه در سالن همایش زیتون جمعیت هلال احمر استان مرکزی برگزار شد. دعوت از خانم کاسترو، تازه مسلمان شده ودانش آموخته جامعه المصطفی و گفتگوی با ایشان، دکلمه خوانی در مدح حضرت زینب( س) ، اجرای تئاتر طنز گروه هنری آفتاب، همخوانی گروه سما، و تقدیر و تشکر از پرستاران نمونه و در پایان قرعه کشی کمک هزینه سفر به عتبات عالیات و مشهد مقدس و اطعام زینبی از جمله برنامه های این جشن بود.

صوفیا کاسترو، مسیحی تازه مسلمان‌شده اهل آرژانتین و دانش‌آموخته جامعةالمصطفی‌العالمیة در جشن فرشتگان رحمت ویژه بزرگداشت سالروز ولادت حضرت زینب کبری(س) و گرامیداشت روز پرستار که شامگاه جمعه ۲۱ دی‌ماه در سالن همایش زیتون جمعیت هلال احمر استان مرکزی برگزار شد، روز پرستار را به پرستاران تبریک گفت و تصریح کرد: پرستاران انسان‌های شریف برای همه مردم دنیا هستند و امروز خیلی خوشحالم در جمع انسان‌های دلسوز دعوت شدم….

چگونگی پذیرفتن اسلام
وی در پاسخ به سؤال چگونگی پذیرفتن دین اسلام گفت: من تا ۱۸ سالگی مسیحی بودم، آخرین سال دبیرستان بودم و یکی از دوستانم مسلمان شیعه بود و شوهرش مسلمان لبنانی. من آن‌زمان هیچ‌چیز در مورد اسلام نمی‌دانستم و فقط از ایران آنچه را که تلویزیون آرژانتین نشان می‌داد می‌دانستم. تلویزیون ما مسلمانان را خیلی بد جلوه می‌داد و اعلام می‌کردند مسلمانان تروریست هستند و اسلام با فرهنگ ما رابطه‌ای ندارد.
دانش‌آموخته جامعةالمصطفی‌العالمیة ادامه داد: ولی من دیدم این خانم و شوهرش و خانواده شوهرش که اهل لبنان بودند، هم آرژانتینی و هم مسلمان بودند و این موضوع برایم عجیب بود. من در این زمان مسیحی بودم و کاملاً دین مسیحیت را قبول نداشتم. وقتی‌که ایشان را شناختم رفت و آمد کردم و به منزل آنان رفتم و دیدم مادرشوهرش با حجاب و خانم بسیار خوب، مهربان بود و رابطه خیلی خوبی در خانه باهم داشتند. اعضای خانواده با مادر خیلی صمیمی و با احترام رفتار می‌کردند، خوشحالی، اخلاق شاخصه زندگی آنان بود. این رفتارها برایم عجیب بود سوال کردم و گفتند ما چون مسلمان هستیم پیغمبر ما یاد داده که با پدر و مادر خود و بچه‌ها به نیکی رفتار کنیم. هر موقع به خانه آنان می‌رفتم هرآنچه داشتند به من می‌دادند و می‌گفتند شما مهمان ما هستید و در دین ما مهمان خیلی مهم است. وقتی رفتار آنان را دیدم از دوستم چند کتاب خواستم تا بدانم اسلام چیست؟ اصلاً فکر نمی‌کردم مسلمان شوم، از دوستم کتاب‌ها را گرفته و خواندم در اولین قدم متوجه شدم اسلام دین عقلانی است و می‌توانست پاسخ‌گوی تمام سوالات من باشد سؤالاتی که تا آن روز کسی نمی‌توانست به آنان پاسخ مناسب دهد و متوجه شدم اسلام را باید ابتدا با عقل پذیرفت و سپس با قلب.

نقش خانواده در پذیرش اسلام
خانم کاسترو در پاسخ به سؤال نقش خانواده در انتخاب دین اسلام گفت: الحمدلله خانواده من خیلی مرا حمایت کردند، اول دوستان مسلمانم خیلی خوب و خوش اخلاق بودند، جوانان متأسفانه در آرژانتین چون دین ندارند مشکلات فراوانی داشته و هدف مشخصی برای زندگی ندارند، پدر و مادرم دوستان مرا خیلی خوب می‌دیدند و می‌دانستند مشکل ندارند لذا پذیرش اسلام برایشان سخت نبود. من در آن زمان مسجد می‌رفتم و خیلی خوش‌اخلاق‌تر شده بودم و به همین دلیل برای من سخت نبود. بعد از گذشت چند سال مادرم همراه من به مسجد می‌آمد و می‌گفت احساس خوب همراه با آرامشی دارد و بعد از چند سال مادرم هم مسلمان شد.


این مسیحی مسلمان شده در پاسخ به اینکه نقش انقلاب اسلامی در توسعه دین اسلام و تشیع چیست؟ اظهار کرد: انقلاب شما انقلاب منحصر به ایران نیست انقلاب برای همه مردم دنیا بود، در آرژانتین اولین مسجد داریم که در آمریکای لاتین ساخته شده است قبلاً مسلمانان اهل لبنان و سوریه بودند اما مسجد نداشتیم پس از پیروزی انقلاب اسلامی اولین مسجد آمریکای لاتین در کشور آرژانتین ساخته شد. قبلاً اسلام در دست اعراب بود اما آنان افرادی از کشورهای دیگر با ادیان مختلف را در دل خود جای نمی‌دادند و این ادیان جایگاهی نداشتند. حتی کتاب‌های اسلامی به زبان اسپانیایی خیلی کم بود اما بعد از پیروزی انقلاب اساتید آرژانتینی به ایران آمده فارسی آموختند و کتب را ترجمه کردند لذا افزایش انتشار کتب دینی در آرژانتین و تعدد مساجد به برکت انقلاب و خون شهداست.

وضعیت آزادی در آرژانتین
وی در مورد وضعیت بانوان آرژانتین در حوزه آزادی و امنیت گفت: یکی از مشکلات بانوان آرژانتینی عدم امنیت است، بانوان آرژانتینی تقریباً هر ماه یکبار تظاهرات برای عدم آزادی دارند و زنان با تابلویی خواستار آزادی هستند. آزادی باید همراه امنیت باشد اگر امنیت نداشته باشیم آزادی معنا ندارد. زنان آرژانتین نمی‌توانند مانند بانوان ایرانی تا پاسی از شب بیرون باشند، بانوان با حجاب در این کشور مشکل زیادی با حجاب ندارند شاید افرادی‌که اسلام را نمی‌شناسند حرفی زنند اما حجاب امری عادی است و مردم قبول می‌کنند ولی متأسفانه آزاد نیستیم.
کاسترو در مورد وضعیت اجتماعی بانوان ایرانی هم گفت: در کشورهای دیگر می‌گویند زنان حق رانندگی ندارند، وقتی آمدم ایران دیدم بیشترین آمار دانشگاهیان زنان هستند و در مشاغل بسیار مهم کار می‌کنند‌. حتی حوزه مهدکودک دارد تا مادر از فرزندش جدا نباشد این مولفه‌ها در آرژانتین معنایی ندارد. در آرژانتین فقط ۴۵ روز مرخصی زایمان وجود دارد گاه فرزند بین ۸ تا ۱۰ ساعت در مهدکودک می‌ماند تا خانم کار کند یا درس بخواند.

پرستاری از خودگذشتگی است
صوفیا کاسترو ادامه‌داد: وقتی آمدم ایران باردار شدم و فرزند اولم به دنیا آمد در این زمان هیچ چیز از فارسی نمی‌دانستم و همیشه یادم هست پرستاری همچون فرشته با من خیلی صمیمی بود مثل مادرم. این پرستار مثل مادر از من نگهداری کرد، همیشه به پرستارها یا پزشک‌ها می‌گویم وقتی سرکار می‌روید برای شما امری عادی است و رفتار مهربانانه شما با بیمار بسیار تأثیرگذار است، چراکه پرستاران و پزشکان می‌توانند زندگی بیمار را عوض کنند. کار شما بسیار حائز اهمیت است شما برای همه مادر و فرشته هستید، اینکه الگوی شما حضرت زینب سلام الله علیها است بسیار باعث خرسندی است.
این مسیحی مسلمان شده تصریح کرد: حضرت زینب سلام الله علیها در مقابل دشمنان ایستاده و سخنرانی با تمام شجاعت ایراد می‌کند. ایشان اینقدر شجاع بود که با قدرت در مقابل دشمن از اسلام و خاندان اهل‌بیتش دفاع کرد. گاه از ما می‌پرسند شما می‌توانید از دین خود صحبت کنید آنان باور ندارند که ما می‌توانیم. من به همه آنان می‌گویم ما خانمی به اسم حضرت زینب(س) داریم که در مقابل دشمنان بهترین سخنرانی را انجام داد.
وی در پیامی به شهدای مدافع حرم و خانواده آنان گفت: ایران چراغ نور است که مردم ایران باید از اسلام و شهدا دفاع کنند، اگر چراغ نور ایران خاموش شود مسلمانان کشورهای دیگر چه کنند. همه مساجد به خاطر انقلاب و شهدا است اگر دفاع نکنیم چراغ خاموش می‌شود و علوم اسلامی چطور نشر پیدا کنند‌؛ ‌لذا وظیفه مردم دفاع است. برای شما صدای مسجد و قرآن امری عادی است اما وقتی‌که در ایران صدای اذان می‌شنویم لذت می‌بریم چراکه در جاهای دیگر این لذت را نداریم.